Kristína Mišovičová býva v Sekuliach, pracuje v Moravskom Sv. Jáne. Vydala 5 úspešných románov pre ženy, ale v oblasti detskej literatúry ide o jej prvotinu. Prečo sa rozhodla vstúpiť aj do vôd, pre ňu doposiaľ neprebádaných?  „Syn Matúško nerád čítal, rovnako nerád počúval, keď mu niekto čítal. Rozhodla som sa vymyslieť príbeh, ktorý by ho naozaj upútal a zabavil,“ vysvetľuje autorka. Napísala teda knihu a syn si ju celú prečítal. Ako prvú knižku vo svojom živote.

To, čo teraz vyzerá jednoducho a bezproblémovo, stálo autorku podľa vlastných slov veľa úsilia. Samotná tvorba autora síce teší, ale odovzdanie rukopisu v mnohých prípadoch neznamená koniec práce. Najmä v prípade, ak sa autor rozhodne vydať publikáciu mimo veľkého vydavateľstva. „Celý proces trval asi trištvrte roka,“ približuje dianie po dokončení rukopisu autorka a pokračuje: „Chceli sme, aby kniha mala úroveň – obsahovú, výtvarnú, typografickú. Už len nájsť kvalitného ilustrátora nebolo jednoduché. Pritom práve pri knihách určených detskému čitateľovi zohrávajú ilustrácie a výtvarná stránka mimoriadne dôležitú úlohu. Keď som bola úplne bezradná, ozvala sa mi Zuzka Dreadka Krutá, slovenská výtvarníčka žijúca vo Francúzsku. Do jej návrhov a skíc som sa zamilovala.“ 

Pretože pri vzniku knihy nestálo vydavateľstvo, musela Kristína Mišovičová spolu s priateľmi, ktorí vydanie prostredníctvom firmy zastrešili, zabezpečovať celý proces predaja a propagácie. A vymysleli nie úplne bežnú koncepciu. Založili knihe vlastný web a e-shop. Peniaze, ušetrené na distribúcii, sa rozhodli investovať do podpory detského čítania. Na webe si môžu čitatelia stiahnuť a prečítať celú prvú kapitolu knižky, pozrieť si mapu knižníc, kde je možné knižku si požičať, prečítať si recenzie, dozvedieť sa o pripravovaných besedách, či objednať si svoj vlastný výtlačok s podpisom alebo venovaním.  

Autorka už absolvovala množstvo besied s deťmi v školách a knižniciach po celom Slovensku vrátane Záhorskej knižnice v Senici. Pripravila i scenár Zážitkového čítania, ktoré si knižnice, školy a škôlky môžu bezplatne objednať.

Atis_2019