Kniha ponúka neobvyklú panorámu viac ako sedemdesiat rokov trvajúcej celoživotnej tvorby Oľgy Bartošíkovej, známej slovenskej maliarky a kresliarky. Vychádza pri príležitosti jej vzácneho jubilea – 96. narodenín. Hoci výtvarníčka od roku 1957 žije a tvorí v Bratislave, jej rodným mestom je Holíč. Vracala sa k nemu aj vo svojej tvorbe najmä v 80-tych a 90-tych rokoch – k svojmu rodisku, k svojmu rodnému domu.

Oľga Bartošíková absolvovala pražskú Akadémiu výtvarných umení u prof. Jána Želibského. V rokoch 1958 – 1967 bola členkou doteraz jediného ženského výtvarného združenia Skupina 4. Manžel Ľubor Kára, ktorý bol počas normalizácie na takmer 20 rokov vylúčený z verejného a profesijného života, pôsobil ako dlhoročný šéfredaktor časopisu Výtvarný život. „Oľga Bartošíková je typom neobyčajne vitálnej a až do súčasného veku temperamentnej a kreatívnej maliarky,“ približuje významnú postavu slovenského výtvarného umenia autor knihy PhDr. Štefan Zajíček a pokračuje: „Maľovanie a kreslenie chápe ako svoje celoživotné poslanie, radosť a potešenie. Výsledkom jej tvorivého napredovania je neobvykle mnohotvárna a príťažlivá tvorba, počnúc od najrealistickejších obrazov portrétov, figúr a zátiší, až po existenciálne a abstraktné kompozície.“ Pre zaujímavosť: súborná výstava Oľgy Bartošíkovej, ktorá sa konala v roku 2013 v senickej Záhorskej galérii Jána Mudrocha, patrila spolu s výstavami Martina Benku a Albína Brunovského medzi vôbec najnavštevovanejšie výstavy galérie.

Oľga Bartošíková sa umelecky pohybuje v širokom spektre vyjadrenia. Podľa slov PhDr. Štefana Zajíčka si vzhľadom na mnohotvárnosť maliarskeho diela výtvarníčky môže prakticky každý nájsť u nej to, čo ho osobne najviac zaujíma.

Atis_2019