Na začiatku si autor stanovil – na pohľad možno jednoduchý – zámer spracovať život školy za posledných 100 rokov z pohľadu štatistiky. Každé číslo, každá udalosť však ukrývala človeka – učiteľa, žiaka, rodiča. Príprava publikácie sa preto rozšírila o pátranie po ľudských osudoch, spomienkach, príbehy bolo potrebné zasadiť do kontextu doby.
Jozef Baláž, učiteľ a zástupca na danej škole, pochádza z učiteľskej dynastie. Napríklad jeho starý otec Ozábal vykonával v rokoch 1869 - 1922 funkciu správcu školy. Autor ako piaty v poradí zasvätil profesijný život učiteľstvu. Niť sa netrhá, už má nasledovníka: zatiaľ posledným, šiestym učiteľom v rode je jeho syn.
Otec autora dôsledne písal školskú kroniku. Dlhý čas sa považovala za stratenú, našla sa len pred 5 rokmi: „Ešte pred svojou smrťou v roku 1970 mi o škole veľa rozprával. Asi pred 4 rokmi som nadobudol pocit, že podkladov mám dostatok. Rozsah publikácie postupne narastal. K materiálom, ktoré sa týkali žiakov od 6. ročníka vyššie, sa pridali kapitoly o prvom stupni, materských školách a periférnych školách Tomky a Húšky. Mnoho času som trávil získavaním zdrojov v Štátnom archíve v Skalici.“
Ako inšpirácia k tvorbe knihy poslúžil aj fakt, že hoci obec Borský Sv. Jur vydala publikáciu o osobnostiach obce, učitelia tam absentovali. Pre akého čitateľa je Škola včera a dnes určená? „Našu publikáciu sme venovali učiteľom vo výslužbe, absolventom, každému, kto si chce takýmto spôsobom pripomenúť bohatú 100-ročnú históriu školy v Borskom Sv. Jure. Obsahuje nielen štatistiky a čísla, ale je v nej aj kus histórie, udalostí, dejín. Ľudských, i tých z našej obce,“ uzatvára tému Jozef Baláž.